Kodėl beria odą?

“Parduotuvėje nusipirkau drėkinamąjį veido kremą. Juo pasitepus tik kelis kartus, oda paraudo, ėmė perštėti, nemaloniai dilgčioti. Jaučiausi labai nesmagiai. Kaip išsirinkti kokybišką kosmetiką, kad būtų galima to išvengti?“ Tai ištrauka iš laiško, kurį redakcijai parašė nuolatinė mūsų skaitytoja p. Angelė Kazakevičienė iš Marijampolės.

Apie alergišką odą ir jos priežiūrą kalbamės su
Kauno II Klinikinės ligoninės odos ligų poliklinikos vedėja Jolanta Urbštiene ir gydytoja
dermatologe-venerologe Sigita Gelžiniene.

Kaip pasireiškia odos alergija?

S. Gelžinienė:
Panašūs negalavimai neretai vargina tiek moteris, tiek vyrus. Esant alergijai, oda parausta, niežti, būna išberta. Nuo kremų dažniausiai nukenčia veidas, kaklas, plaštakos.

Odos uždegimas, sukeltas tiesiogiai dirginančių medžiagų, vadinamas kontaktiniu dermatitu. Dermatitas pažeidžia odą, sutrikdo jos apsaugines funkcijas.

Norint apsaugoti epidermį, naudojami emolientai, hidrogeliai, įvairios konsistencijos kremai, tepalai. Jie patikimai saugo odą nuo išdžiūvimo bei nepageidaujamų aplinkos veiksnių – šalčio, drėgmės, vėjo.

Kokios kosmetikos priemonėse esančios medžiagos dažniausiai sukelia alergiją?

S. Gelžinienė:
Kosmetinėse priemonėse esantys konservantai – parabenai ne tik 3-5 metais pailgina gaminių tinkamumo laiką, bet ir didina alergijos riziką. Parabenai (pvz., formaldehidas) yra plačiai naudojami muilų, kūno prausiklių, drėgnų popierinių servetėlių gamybai, amonio būna plaukų priežiūros priemonėse, o chromo – parfumerijos gaminiuose.

Neretai alergijas sukelia lanolinas, esantis kremų, muilų, tepalų sudėtyje, taip pat kai kurios balinamosios bei kvapiosios medžiagos – Peru balzamas, apelsino žievelė, cinamonas, benzilbenzoatas.

Tad svarbu nustatyti alergeną ir jo vengti.

Kaip suprasti, kad kremas netinka?

J. Urbštienė:
Jautria oda skundžiasi kas penktas mūsų pacientas. Oda jautriai reaguoja į minėtas kremuose esančias medžiagas. Tad rinktis kremus reikėtų labai atsargiai, pabandant. Patepkite veidą kremu ir stebėkite – jei po 12-24 valandų oda parausta, paburksta, ją peršti, vadinasi, šis kremas ne jums. O jei nekreipsite dėmesio ir naudosite jį toliau, gali atsirasti pūslelių, oda pradėti šlapiuoti ir pasidengti šašais. Bėrimai gali išplisti ir į kitas kūno vietas.

Ar vyrams irgi būna odos alergija?

J. Urbštienė:
Žinoma. Vyrams alergiją sukelia įvairūs skutimosi kremai, losjonai, odekolonai. Odą gali sudirginti ir pats skutimosi elektrine mašinėle ar peiliuku procesas.

Veido odos (kartais ir viso kūno) jautrumu dažnai skundžiasi sportininkai. Todėl, kad jie dažnai prausiasi ir nenaudoja maitinamųjų kremų.

Keletas patarimų, kaip prižiūrėti alergišką odą:

• Kūną ir veidą prauskite drungnu vandeniu.
• Odos netrinkite. Ją geriau šluostyti tapšnojant.
• Jei turite galimybę, leiskite odai nudžiūti pačiai.

Šaltinis: „Sveikas žmogus“