Cheminiai pavojai

Skalbimo ir valymo priemonės

Skalbimo milteliai, valikliai, plovikliai, šveitikliai, vandens minkštikliai, balinimo, dezinfekavimo medžiagos – plačiai buityje  naudojamos medžiagos, skirtos skalbimui, daiktų paviršiams plauti, valyti.  Jų sudėtyje yra žmogaus sveikatai pavojingų medžiagų, todėl netinkamai, neatsargiai naudojant, galima apsinuodyti, nudegti ar patirti alergines reakcijas.  Su nuotekomis patekusios į telkinių vandenis, šios medžiagos kenkia augalams ir gyvūnams, o pakuotės su medžiagų likučiais teršia gruntą ir gruntinius vandenis. 

Skalbiklius ir valiklius galima priskirti prie vidutinio pavojingumo ir labai pavojingų priemonių. Paprastai jų pakuotės būna pažymėtos įspėjamaisiais užrašais arba ženklais. Vidutinio pavojingumo priemonės  –  indų plovikliai, baldų, kilimų valikliai, o kanalizacijos vamzdžių, orkaičių, WC valikliai – labai pavojingos priemonės. Skalbimo priemonės gali sukelti alergijas, dirginti odą, tačiau jas nurijus nebus sunkių apsinuodijimų. Daug pavojingesni yra valikiai ir audinių minkštikliai. Valiklių cheminė sudėtis ir toksinės savybės labai įvairios. Juos sudaro veikliosios ir pagalbinės medžiagos. Veikliosios medžiagos valo, o  pagalbinės medžiagos suteikia valikliui kvapą, spalvą, konsistenciją.   

Pati nekalčiausia valymo priemonė yra iš riebalų ir sodos pagamintas muilas. Mažai pavojingos – universalūs valikliai, indų plovikliai, baldų, kilimų valikliai, tačiau ir į  jų sudėtį įeina tam tikros pavojingos cheminės medžiagos: amonio hidroksidas – korozinė medžiaga, dirginanti odą, kvėpavimo takus, akis; perchloretilenas, žinomas kaip kancerogenas.  

Dar pavojingesnės indaplovių valymo ir dezinfekavimo priemonės.  Paprastai tai milteliai, kurių sudėtyje yra  natrio silikato, natrio trifosfato, sodos,  šiek tiek hipochloritinių baliklių,  kartais natrio hidroksido. Jų rūgštingumas labai mažas (pH 11-12), todėl jie pavojingi žmogaus sveikatai ir stipriai teršia aplinką. Patekusios į virškinimo traktą, jos gali sukelti pilvo skausmus, vėmimą bei viduriavimą.. 

Orkaičių, grilių valikliuose esančios veikliosios medžiagos turi ardomąjį poveikį.  Į jas įeina stiprios bazinės medžiagos: į skystas priemones – natrio arba kalio hidroksidai,  aerozolinius preparatus – 2-aminoetanolis. Aerozoliniai preparatai pavojingesni –  išpurkštas aerozolis, pasklidęs aplinkoje, gali suerzinti akių, nosies gleivinę, o aerozolinis balionėlis, įkaitęs iki 50 0C, gali sprogti. Todėl valymo metu viryklės turi būti išjungtos, o patalpa gerai vėdinama.  

Audinių minkštikliai – bene pavojingiausios medžiagos. Jų sudėtyje vienos iš labiausiai toksiškų medžiagų: chloroformas, benzilacetatas, pentanas. Tai medžiagos, galinčios sukelti išbėrimus, galvos skausmus, net vėžinius susirgimus, pažeisti plaučius, veikti nervų sistemą.  

Sanitariniai ir WC valikliai paprastai būna dviejų rūšių:  rūgštiniai ir baziniai.  Rūgštiniai valikliai gali būti skysti arba miltelių bei granulių pavidalu. Pagrindinė veiklioji medžiaga yra rūgštys (druskos, skruzdžių, citrinų) arba rūgščiosios druskos  (natrio vandenilio sulfatas), o jų pH 1-3. Bazinių sanitarinių valiklių pagrindinė veiklioji medžiaga yra šarminė (natrio hidroksidas, natrio karbonatas, natrio hipochloritas), todėl šios priemonės turi korozinį poveikį – jos yra ardančios arba dirginančios. Dirbant su šiomis priemonėmis būtina užsimauti gumines pirštines ir užsidėti apsauginius akinius.  

Niekada negalima naudoti kartu šarminių ir rūgštinių valiklių, nes jiems kontaktuojant išsiskiria nuodingosios dujos. Pavyzdžiui, natrio hipochloritą sumaišius su druskos rūgštimi, susidaro chloro nuodingosios dujos: 

            NaOCl  +  2HCl → Cl2  + NaCl  +  H2O 

Ypač pavojingi žmogaus sveikatai yra baziniai kanalizacijos vamzdžių valikliai. Naudojant šiuos valiklius, vandenyje tirpsta hidroksidas ir išsiskiria daug šilumos (net iki 800C). Jeigu tai milteliai, kurių sudėtyje yra aliuminio ir nitrito, vykstant reakcijoms išsiskiria vandenilio dujos (H2). Juos naudojant būtina saugoti kvėpavimo takus, akis ir odą saugos priemonėmis. 

Labai pavojingas kanalizacijos vamzdžių valiklis „Kurmis“. Jis tirpdo kanalizacijos vamzdžiuose susikaupusius riebalus, muilo apnašas, ardo plaukus ir kitus teršalus ir ypač pavojingas nurijus.

Dėmių valikliai yra vidutiniškai arba labai pavojingi žmogaus sveikatai. Šios grupės medžiagos yra: dirginančios, ėdžios, o kai kurios nuodingos! Vieni iš pavojingesnių dėmių valiklių yra skysti, į kurių sudėtį įeina trichloretilenas  (CHCl = CCl2) arba tetrachloretilenas, labiau žinomas prekybiniu perchloretileno pavadinimu (C2Cl4). Tai labai nuodingi chlorinti angliavandeniliai. Jų nuodingas poveikis pasireiškia nurijus arba per odą.  Todėl valydami, blizgindami  būtinai užsimaukite pirštines ir pridenkite kvėpavimo takus! Net sausu cheminiu būdu išvalytus drabužius prieš dėvint reikia labai gerai išvėdinti gryname ore, nes jų valymui dažniausiai naudojamas tetrachloretilenas. 

Šaltinis: www.civilinesauga.lt

SVEIKATAI KENKSMINGI KOMPONENTAI: mineral oil, paraffinum liquidum, diethanolamine (DEA), diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, butylated hydroxythaluene (BHT), petrolatum, propilene glycol, polyethilene glycol (PEG), polypropylene glycol (PPE), butylene glycol, dimethicone, dimethicone copolyol, propylparaben, cyclomethicone, ethylparaben, isobutylparaben, methylparaben, sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate (SLS), bentonite, quaternium, bronopol, alluminium silicate, phenoxyethanol, albumin, lauramid dea, triclosan, synthetic fragrances.